AKTUALNOŚCI

Plastikowe zabawki z recyklingu zawierające toksyczne odpady

Plastikowe zabawki z recyklingu zawierające toksyczne odpady

Dziura prawna pozwala plastikowym zabawkom z recyklingu zawierać niebezpieczne toksyczne e-odpady.

Europejskie badanie, w którym uczestniczyła Ecologistas en Acción, wskazuje na wysoką obecność niebezpiecznych toksyn z odpadów elektronicznych w zabawkach i innych produktach konsumenckich.

Wykryte toksyny należą do 28 najbardziej niebezpiecznych toksyn na naszej planecie ze względu na ich utrzymywanie się w środowisku i są substancjami zaburzającymi funkcjonowanie układu hormonalnego, które wpływają na rozwój neurologiczny tarczycy i dziecka.

Ecologistas en Acción domaga się, aby hiszpańskie władze wyeliminowały próżnię prawną, która pozwala plastikowi pochodzącemu z recyklingu na posiadanie toksycznych poziomów zabronionych w nowym plastiku.

Europejski zespół badawczy, z którym współpracował Ecologistas en Acción, odkrył toksyny z odpadów elektronicznych w plastiku pochodzącym z recyklingu używanym w zabawkach i innych produktach sprzedawanych w Hiszpanii.

Znalezione toksyny dzielą się na dwa rodzaje substancji zmniejszających palność lub zmniejszających palność: z jednej strony polibromodifenyloetery (ang. PBDEs), od lat stosowane w osłonach i pianki polistyrenowe i tworzywa sztuczne dla elektroniki i samochodów. Oba rodzaje substancji zaburzają gospodarkę hormonalną, związaną z nieprawidłowym działaniem tarczycy, uszkodzeniami neurologicznymi i deficytami uwagi dziecka. Ponadto należą do 28 najniebezpieczniejszych toksyn na naszej planecie na liście Konwencji Sztokholmskiej ze względu na ich utrzymywanie się w środowisku.

W badaniu przeanalizowano 109 zabawek, akcesoriów do włosów i przyborów kuchennych zakupionych w różnych krajach europejskich. Wyniki pokazują, że 98% próbek zawierało polibromowane etery difenylowe (PBDE), a 80% zawierało heksabromocyklododekan.

W Hiszpanii Ecologistas en Acción wypróbował trzy zabawki i trzy akcesoria do włosów. Wszystkie sześć próbek zawierało polibromowane etery difenylowe (PBDE) w stężeniach w zakresie od 171 do 948 części na milion (ppm). Pięć zawierało HBCD (patrz tabela).

Europejskie prawodawstwo ogranicza ilość PBDE obecnych w produktach konsumenckich. W przypadku nowo wyprodukowanych tworzyw sztucznych limit wynosi 10 ppm (części na milion) dla sumy polibromowanych eterów difenylowych OctaBDE i DecaBDE. Jeśli jednak tworzywo sztuczne jest poddawane recyklingowi, dozwolony limit wynosi 1000 ppm.

Produkty analizowane w Hiszpanii nie przekraczają limitów prawnych dla tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Ale wyniki pokazują niezgodność dopuszczenia stokrotnie większej ilości toksyn w plastiku pochodzącym z recyklingu i niepewność konsumenta, ponieważ kupując produkt z tworzywa sztucznego, nie wiedzą, czy użyty plastik jest nowy, czy poddany recyklingowi, więc ignorują poziom substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego, na które jesteś narażony.

Podsumowując, wyniki wskazują, że środki zmniejszające palność w e-odpadach powracają do produktów konsumenckich wykonanych z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, w tym środków zmniejszających palność zakazanych na mocy Konwencji Sztokholmskiej ze względu na ich wysoką trwałość i toksyczność.

Według Jitki Strakovej, badaczki z organizacji Arnika specjalizującej się w trwałych substancjach toksycznych, która prowadziła badanie: „Układ hormonalny dziecka, dotknięty toksycznym PBDE, nie dba o to, czy zabawka jest wykonana z nowego plastiku lub recykling. Jedynym sposobem ochrony zdrowia ludzi przed toksynami zawartymi w odpadach elektronicznych jest zamknięcie tej legalnej próżni i usunięcie substancji z cyklu recyklingu tworzyw sztucznych ”.

Ponieważ zwolnienia z recyklingu dla PBDE są równoważne podwójnemu standardowi dla tworzyw sztucznych, Ecologistas en Acción wraz z zespołami badawczymi i organizacjami, które wzięły udział w badaniu, wymaga od władz hiszpańskich podjęcia niezbędnych środków w celu zapewnienia, że tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu spełniają te same normy, co nowe tworzywa sztuczne w Unii Europejskiej.

BadaniaToksyczny otwór: recykling niebezpiecznych odpadów w nowe produkty’ został opracowany przez Arnika, HEAL i IPEN. 430 próbek pobrano w okresie od kwietnia do lipca 2018 r. W następujących krajach: państwa członkowskie Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Holandia, Polska, Portugalia, Hiszpania i Szwecja) oraz kraje Europa Środkowo-Wschodnia (Albania, Armenia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Czarnogóra, Rosja i Serbia). Laboratorium na Uniwersytecie Chemii i Technologii w Pradze przeprowadziło dalsze analizy 109 produktów w celu określenia stężeń specyficznych bromowanych opóźniaczy palenia.

Raport (w języku angielskim):https://english.arnika.org/publications/toxic-loophole-recycling-hazardous-waste-into-new-products

Wyniki hiszpańskich produktów w częściach na milion

RodzajPróbaBromAntymonoctaBDEdekaBDEƩPBDEHBCDƩnBFRs
ZabawkaRubik Cube4.5171.32819152171446
ZabawkaPistolet9951774598602025
ZabawkaGra wodna4.05387015571586234
Hair AccSpinka do włosów8.9362.13146853899131
Hair AccSpinka do włosów18.7944.882437648075161
Hair AccDiadem10.6963.16450898948286

Więcej informacji:

Dolores Romano (odpowiedzialna za politykę chemiczną w Ecologistas en Acción): 659 821 344

Koldo Hernández (rzecznik prasowy Ecologists in Action): 678 967 727


Wideo: PRACOWAŁEM W SORTOWNI ODPADÓW. DO ROBOTY (Wrzesień 2021).